LIST OF OFFICERS AND STAFF OF MIZORAM KVI BOARD

 

MAIN  OFFICE

S/N

Name

Designation

1.

  

  Chairman

2.

   Chief Executive Officer

3.

  Kaizsangzuala

 Jt. Chief Executive Officer (F&A)

 
 

Chairman Personal Branch

1.

  Rosie Zothangpuii

  U.D.C

2.

  C.Lianchunga

  Peon

 

C.E.O Personal Branch

1.

  Lalhrangchhuani

  Steno-II

2.

  Lalkamlova Rokhum

  SMC-I

3.

  William Malsawma

  Driver-cum-Mechanic

 

Establishment Section

1.

  Lalzidinga Sailo

  Dy.Chief Executive Officer

2

  Lalthakimi

  Executive Officer

3.

  Rosangzuali

  Development Officer

4.

  Vanlalhruaii

  Assistant

5.

  Lalmawizuali

  U.D.C

6.

  Laldinthari

  U.D.C

7.

  Landry V.L.Vena

  J.E.I

8.

  Thanhlupuii

  L.D.C

9.

  Liankama

  Peon

10.

  Chawnglianthanga

  Peon

11.

  Padam Rana

  Peon

12.

  Lalliansanga

  Dak Runner

 

Accounts Section

1.

  Thanthuama

  Dy.Chief Executive Officer (F&A)

2.

  Hnamhlunchhunga

  Development Officer

3.

  R.Lalsangpuii

  Assistant

4.

  C.Lalengzauvi

  Junior Technician (Cashier)

5.

  Zodingliani

  U.D.C

6.

  F.Lalrinsiama

  L.D.C

7.

  Ramengmawia

  Peon

 

PMEGP Section

1.

  Saikungi

  Executive Officer

2.

  Saikhumi

  Development Officer

3.

  Vanlalropuibera

  Development Officer

4.

  Zothanpari

  Assistant

5.

Lalthankunga

E.I

6.

  T.Malsawmdawngliana

  Economic Investigator

7.

  Nuhliri

  U.D.C

8.

  Lalbiakmawii

  L.D.C

9.

  Lalmuanpuia

  Peon

 

Loan Section

1.

  Hmingthanzauvi

  Executive Officer

2.

  Peter Thangzela

  Development Officer

3.

  Krossthangi

  Assistant

4.

  G.Thangmawii

  Supervisor

5.

  K.Laldingpuii

  U.D.C

6.

  Vanroluaha

  Junior Economic Investigator

7.

  Lalrammawii

  L.D.C

8.

  Lalhlimpuia

  L.D.C

9.

  Sanghluna

  Peon

 

Project Section

1.

  Lalnuntluangi

  Executive Officer

2.

  Rodinsanga Renthlei

  Asst. Project Engineer

3.

  R.Lalthuamliana

  Development Officer

4.

  T.Lalthanzami

  Assistant

5.

  Lalbiakngheti, UDC

  U.D.C

6.

  _

  Peon

 

Pension Section

1.

  C.Vanlalruata

  Executive Officer

2.

  K.Biakchhungi

  U.D.C

3.

  _

  Peon

 

RICS Section

1.

  Zaithanmawia

  Executive Officer

2.

  Lalhlupuii

  Development Officer

3.

  R.Vanlalsawma

  Supervisor

4.

  Sangkamlova

  Instructor

5.

  Lalrohlua

  Peon

 

Marketing Section

1.

  F.Lalrinenga

  Executive Officer

2.

  Vanlalsangi

  Instructor

3.

  Vanlalthlani

  Instructor

4.

  Ramthanzauvi

  L.D.C

5.

  C.Liansawta

  L.D.C

6.

  Thanzawna

  Peon

 

Driver

1.

  Malsawma

  Driver-I

2.

  Lalfamkima

  Driver-I

3.

  Challianhunga

  Driver-II

4.

  Laltanpuia

  Driver-II

5.

  Lalthanzama

  Driver-II

6.

  Bhuban Chhetry

  Driver-III

7.

  Lalthafamkima

  Driver-III

8.

  Lalhmingzauva

  Driver-III

9.

  M.S Dawngsanga

  Driver-III

10.

  Lalsiamliana

  Driver-III

 

Duplicating Operator

1.

  R.Lalmalsawma

  Duplicating Operator

 

Sweeper

1.

  Zonunsangi

  Sweeper

2.

  Lianthangpuii

  Sweeper

 

Chowkider

1.

  Rodingliana

  Chowkider

 

 

M.D.T.C, Zemabawk Officers & Staff List

Administration Section

1.

 K.Zoremsanga

  Dy.Chief Executive Officer/Principal

2.

  B.Lalengliani

  Executive Officer

3.

  C.L Sangchhawna

  Executive Officer

4.

  C.Rotluanga

  Development Officer

5.

  K.Lalrengpuia

  Supervisor

6.

  R.Lalrinpuii

  U.D.C

7.

  Zirliani

  L.D.C

8.

  Ngurthuampuii

  L.D.C

9.

  R.Vanlalhruaia

  L.D.C

 

Weaving Section

1.

  Tlangthangpuii

   Supervisor

2.

  C.Lalsangpuii

   Instructor

3.

  Thangziki

   Instructor

4.

  Lily Hmunsangi

   Demonstrator

5.

  Thangthiangi

  Demonstrator

6.

  Hrangthluaii

  Demonstrator

7.

  Lalhmuaki

  Demonstrator

8.

  Dengthangi

  Demonstrator

9.

  Biakrili

  Demonstrator

10.

  Zachhingpuii

  Skilled Worker

11.

  Vanlalhluni

  Skilled Worker

12.

  Lalngaihzuali

  Skilled Worker

 

Carpentry Section

1.

  Biakthanzama

  Supervisor

2.

  Lalrosanga, Instructor

  Instructor

3.

  Hmunmawia, Instructor

  Instructor

4.

  Nginkhannanga, Demons.

  Demonstrator

5.

  Lalhuma, Demons.

  Demonstrator

6.

  Dalsawmthanga

  Carpentry Helper

 

PCPI & VOI Section

1.

  Tlangmawia

  Supervisor

2.

  Peniel Lalhmua

  Junior Economic Investigator

3.

  R Lalchhuankima

  Instructor

4.

  Lalchungnunga

  Instructor

 

Blacksmithy Section

1.

  H Lalropuia

  Supervisor

2.

  Joseph Lalhmunsiama

  Demonstrator

 

Bee Keeping & NEO Section

1.

  Lalsawmliana

  Economic Investigator

2.

  Vanlallura

  Instructor

 

Cane & Bamboo Section

1.

  Lalchhuanawmi

  Instructor

2.

  F Lalsangpuii

  Instructor

3.

  Ramtharnghaka

  Instructor

4.

  Darchuailova

  Demonstrator

5.

  Vanlalnghaki

  Demonstrator

6.

  Lalthari

  Demonstrator

7.

  Laichhungi

  Demonstrator

8.

  Khualhnuni

  Demonstrator

9.

  Vanlalzauvi

  Demonstrator

10.

  Lalhmunliani

  Demonstrator

11.

  Rinchhana

  Demonstrator

12.

  C.Lalnunsanga

  Skilled Worker

13.

  H.C Lalbiakthanga

  Skilled Worker

 

Driver

1.

  Lalbiakkima

  Driver-I

2.

  Zohmingthanga

  Driver-III

 

Mechanic

1.

  P.C Lalkohluiha

  Mechanic-II

2.

  Pachhunga

  Mechanic-III

 

Peon

1.

  Thangthuama

  Peon-cum-Chowkider

2.

  C.Valbuanga

  Peon

3.

  Lalringngheta

  Peon

 

Sweeper

1.

  Lalthlamuani

  Sweeper

2.

  R.Zonunsangi

  Sweeper

 

 

 

 District  Office  Lawngtlai

1.

  

  Executive Officer / DVIO

2.

  T.Lalhlimpuii

  L.D.C

3.

  TH Vanlalfela

  L.D.C

4.

   Vanlalthuami

   L.D.C

5.

 M.Hlunzika

  Chowkider

6.

  

 

7.

  

  

 

 

District Office  Lunglei

1.

  J.H Lalbiakliana

  Executive Officer/ DVIO

2.

  Darzami Chhangte

  Assistant

3.

  R.K Rohmingthangi

  Assistant

4.

  Rinpuii Colbert

  U.D.C

5.

  P.C Johana

  L.D.C

6.

  Saihmingliana Sailo

  L.D.C

7.

  H. Lalnuntluanga   Demonstrator

8.

 Lalengvara

  Peon

9.

  Lalhmangaihi

  Sweeper

10.

  

  

 

 

District  Office   Champhai

1.

  Hmingthanmawia Sailo

Bee-man

 

 

District Office  Kolasib

1.

  R.C _

  Development Officer

2.

  Lalrinzuala

  Junior Economic Investigator

 

 

District  Office    Mamit

1.

  Luaichina

  L.D.C

2.

  Lalzarliana

  Bee-Man

 

 

Saitual Sub-Office

1.

  Thanzuala

  Development Officer

2.

  Lalhruaitluanga

  Instructor

3.

  P.C _

  Instructor

4.

  P.C Malsawmtluanga

  Demonstrator

5.

  Lalrintluanga

  Mechanic-II

6.

  H.Lalchuanawma

  Mechanic-III

7.

  Kawlrama

  Chowkider

8.

  Vanlalchaka

  Chowkider

9.

P.C Lalrampara

  Skilled Worker

10.

  Lalhmingmawia

  Bee-Man